O projekcie

 

W serwisie gryturystyczne.pl dostępnych jest wiele różnorodnych gier turystycznych. Czym jest ta forma zwiedzania i co ją wyróżnia? Jak korzystać z gry turystycznej? Czy wreszcie jakie są rodzaje tego typu gier?

Wszystkiego tego dowiesz wię w poniższym dziale...

ZAPRASZAMY!

Czym jest gra turystyczna?

Gra turystyczna łączy najlepsze elementy gry miejskiej i gry terenowej. Można w niej wziąć udział w dowolnym momencie, zupełnie samodzielnie, gdyż nie wymaga obecności animatorów, których zastępuje karta gry zawierająca wszystkie niezbędne elementy zabawy.

Kartę startową pobierzesz w formie pliku do wydruku z działu Wybierz grę lub w formie drukowanego folderu w punkcie informacji turystycznej czy lokalnej biblioteki.

Gra turystyczna sprawdza się o wiele lepiej niż tradycyjny model zwiedzania - zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi czy młodzieży. Zamiast biernego przechodzenia z przewodnikiem – czy to żywym, czy w postaci opisu w książce lub w internecie – od punktu do punktu, od zabytku do zabytku, mamy przed sobą ekscytującą przygodę zachęcającą do aktywności.

Gra turystyczna:

 

wprowadza element zaskoczenia i rywalizacji

 

stawia przed uczestnikami zagadki i zadania

 

daje nagrodę w postaci ich rozwiązania 

 

Dla kogo?

Gry turystyczne, podobnie jak gry miejskie, oparte są na scenariuszach, które prowadzą przez wybrane miejsca, pozwalając zobaczyć je z innej, niepowtarzalnej strony. Przeznaczone są one zarówno dla turystów chcących w alternatywny sposób poznawać popularne miejsca, jak też mieszkańców, którzy chcieliby w atrakcyjny sposób spędzić wolny czas i odkryć nieznane oblicze znanych miejsc.

 

Gry turystyczną wyróżniają takie elementy jak trasa, zabytki, przyroda, skarb i rywalizacja:

TRASA wiedzie nie tylko przez najciekawsze miejsca w okolicy, ale także te zapomniane czy pozornie mniej atrakcyjne - nie ujęte w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Dzięki grze odkryjecie nieznane oblicze różnych zakątków Polski.

 

ZABYTKI - najciekawsze obiekty w danej miejscowości, ale też miejsca mniej znane, które dopiero włączone do gry turystycznej stają się atrakcją dla zwiedzających. Trop mogą wyznaczać inskrypcje, rzeźby czy detale architektoniczne.

 

PRZYRODA jest nieodłączną częścią każdej gry turystycznej.

Zabawa odbywa się najczęściej na świeżym powietrzu, niezależnie od tego czy jest to wielkie miasto z pięknymi parkami czy położona przy lesie niewielka miejscowość.

 

SKARB dosłownie lub w przenośni. Czasami odnajdujemy tajemniczą skrytkę, a czasami zdobywamy sekretne hasło, które znają tylko nieliczni. 
Skarbem jest także możliwość przeżycia przygody i zwiedzenia wybranego miejsca w nieszablonowy sposób.

 

RYWALIZACJA to ważny element każdej gry. Chcesz zagrać ze znajomymi? Podzielcie się na kilka zespołów i zobaczcie, kto okaże się lepszym detektywem! Uczestnik zabawy, który rozwikła wszystkie zagadki może wpisać się na listę zwycięzców. W przypadku niektórych gier może także otrzymać certyfikat odkrywcy, a także nagrody.

 


 

 

Jak grać?

Jeśli lubiłeś podchody, a teraz grasz w RPG lub gry komputerowe, doskonale odnajdziesz się w grze turystycznej.

A może nigdy nie próbowałeś grać, ale uwielbiają to twoje dzieciaki lub uczniowie? Daj się wciągnąć!


 

By rozpocząć grę turystyczną niezbędne będą:

 

 

Karta startowa zawiera: 

dokładny scenariusz gry, czyli wskazane punkty, fabułę i opis trasy

zadania do wykonania, na przykład „znajdź gmerki, czyli symbole stosowane przez średniowiecznych budowniczych”.

hasło do odgadnięcia, na przykład „Zmierz się z tajemniczymi zapiskami w nieznanym alfabecie lub z wojskowym szyfrogramem”

 

Trochę czasu na zwiedzanie: 

przejście trasy zajmuje zazwyczaj 1-3 godziny

w każdej chwili możesz zrobić przerwę i odpocząć w przyjemnym miejscu lub nawet zaplanować piknik

grę możesz rozpocząć niemal o każdej porze, warto jednak sprawdzić godziny otwarcia obiektów turystycznych opisanych w karcie gry

 

Dobre towarzystwo

jeśli jest was więcej możecie podzielić się na drużyny

wszak rywalizacja to ważny element każdej gry

można również grać samodzielnie lub w jednej grupie

 

Rodzaje gier turystycznych

W naszmy serwisie jest dostępnych wiele różnorodnych gier turystycznych. Znajdziesz wśród nich gry detektywistyczne, muzealne, historyczne czy rekreacyjne.

W zależności od scenariusza i przestrzeni gry zaplanowano różne sposoby poruszania się uczestników. Są więc gry piesze, rowerowe czy samochodowe, a nawet kajakowe.

 

Gry możemy więc dzielić na różne sposoby - np. w zależności od nośnika będą to:

GRY TRADYCYJNE - dostępne w formie wydruku pobieranego np. z punktu informacji turystycznej,  drukowanego na domowej drukarce lub dostępnego w formie pliku pdf na ekranie dowolnego urządzenia. Taka forma w wszechobecnym zalewie elektroniki cieszy się niesłabnącą popularnością. 

 
 
GRY MOBILNE - w formie aplikacji webowej uruchamianej na dowolnym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu niezależnie od systemu operacyjnego i bez konieczności instalacji aplikacji.
 

 

 

W zależności od tematyki będą na przykład to między innymi:

 

 

A także inne rodzaje gier, które można wybrać za pomocą filtrów w dziale wybierz grę.