Śladami Enigmy w Wyszkowie

gra turystyczna

Nasza wędrówka po mieście nawiązuje do czasów gdy w Wyszkowie zamieszkała rodzina aptekarza Zygmunta Różyckiego, która przybyła z Olszany, na dzisiejszej Ukrainie. Najmłodszy z czwórki rodzeństwa – Jurek, zamieszkał w Wyszkowie jako dziewięciolatek. Tu dorastał, chodził do szkoły i zdał maturę, by w 1926 roku przenieść się z rodziną do Wielkopolski.

W tym samym roku Jerzy został studentem matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, a w 1929 jako wyróżniający się student uczestniczył w zorganizowanym na polecenie polskiego wywiadu wojskowego Kursie Szyfrów. Najlepsi z kursantów – wśród nich Jerzy Różycki – rozpoczęli pracę w Biurze Szyfrów, gdzie wkrótce zajęli się łamaniem szyfru niemieckiej maszyny Enigma. Odnieśli zwycięstwo nad tym bardzo nowoczesnym wówczas urządzeniem, co zdaniem historyków wpłynęło na szybsze zakończenie II wojny światowej.

Wprawdzie Wyszków od czasów Różyckiego zmienił się nie do poznania, ale jednak wyobraźmy sobie, że to właśnie młody Jurek oprowadza nas po mieście, pokazując m.in. swoje znajome miejsca. A że nasz bohater znany był z wesołego usposobienia, nic dziwnego, że wśród wyszkowskich ulic ukrył wiadomość zaszyfrowaną przy użyciu szyfru...

W odpowiedzi wpisz pełną treść złamanego szyfrogramu (bez dodawania znaków przestankowych).1 2 3 4 5 6
[ kliknij by otworzyć grę ]
mecenas gry:

Ostatnio w grę Śladami Enigmy w Wyszkowie zagrali

  • Piotr Gałązka
  • Mikołaj Klukowski
  • Nikodem Klukowski
  • Szymon Klukowski
  • Boris Topkarov
zobacz pozostałe osoby, które wpisały poprawną odpowiedź

Jeśli chcesz usunąć swoje dane z serwisu gryturystyczne.pl, wypełnij poniższy formularz.

UWAGA! Usunięte zostaną dane całego zespołu, tego procesu nie można cofnąć!

POLECAMY TAKŻE:


SOSNOWIEC - ODBIÓR!


SEKRETNY CIESZYN


ŁAMACZE SZYFRÓW

INNE GRY TURYSTYCZNE