ŚLADAMI FORTYFIKACJI TUMSKICH

w Poznaninu

Gród Tumski, Osiedle Biskupie, Cytadela Tumska, Wyspa Katedralna; miejsce to nosiło wiele nazw i na przestrzeni lat ulegało znacznym przemianom. Jednak przez większość swoich dziejów – przez ponad 1000 lat – zawsze było w ten czy inny sposób ufortyfikowane. Na jego kształt największy wpływ miały trzy osoby.

Pierwszą z nich był Mieszko I – władca Piastów, który w X wieku, umacniając swą władzę, znacznie rozbudował starszy gród, lokując w jego centrum książęcą siedzibę – palatium.
Kilkaset lat później wyspa tumska zmieniła się nie do poznania za sprawą biskupa Jana Lubrańskiego, fundatora wielu ważnych obiektów. Za jego czasów ukończono mur obronny wyposażony w bramy wjazdowe i baszty.
Kolejne poważne zmiany przyniósł zabór pruski i przebudowa Poznania w twierdzę poligonalną. W latach 1856-62, gdy dyrektorem budowy twierdzy był trzeci z bohaterów gry – mjr Julius Bernis, powstała tzw. cytadela tumska.

Przed Tobą spacer śladami tysiąca lat umocnień Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Twoim zadaniem jest odczytanie hasła końcowego. Z kartą gry ruszaj więc w przestrzeń wyspy, by rozwiązać zadania. W dowolnej kolejności odwiedź wskazane na planie miejsca, do których zaprowadzą Cię bohaterowie gry, i rozwiąż zagadki („Rozejrzyj się”, „Zastanów się” oraz „Porównaj”). W każdym miejscu poznasz jedną literę. Gdy uzyskasz komplet liter i ponumerujesz je, z łatwością odczytasz hasło, które możesz wpisać poniżej.1 2 3 4 5 6
[ kliknij by otworzyć grę ]
mecenas gry:

Ostatnio w grę ŚLADAMI FORTYFIKACJI TUMSKICH zagrali

  • Urszula Dziurzyńska
  • My dwie dziewczyny
  • Seweryn Furmanek
  • Bartosz Furmanek
  • Hanna Grzegorczyk
zobacz pozostałe osoby, które wpisały poprawną odpowiedź

Jeśli chcesz usunąć swoje dane z serwisu gryturystyczne.pl, wypełnij poniższy formularz.

UWAGA! Usunięte zostaną dane całego zespołu, tego procesu nie można cofnąć!

POLECAMY TAKŻE:


ODKRYWCY


BEZPIECZNY BĄDŹ, POZNANIU


PIĘĆ FORTÓW - PIĘĆ HISTORII

INNE GRY TURYSTYCZNE