TWIERDZA FORTOWA W POZNANIU

spacer tematyczny

Historia poznańskich fortyfikacji sięga czasów średniowiecza. Dzisiaj zapraszamy Cię na wędrówkę śladami pierścienia fortów, które szczelnie oplatały Poznań. W trakcie wędrówki zapoznasz się wybranymi elementami systemu fortowego - nie tylko fortami, ale też np. schronami obecnymi wciąż w krajobrazie miasta. Ze względu na odległości pomiędzy poszczególnymi punktami gry zalecamy pokonanie trasy np. rowerem lub rozłożenie jej na części.

Aby wziąć udział w spacerze wystarczy urządzenie mobilne z dostępem do internetu, aby w przestrzeni Poznania odkrywać elementy dawnej twierdzy. CO WAŻNE - nie musisz instalować żadnej aplikacji!

NIECO HISTORII
Poznań w czasie zaborów ze względu na swoje położenie na osi Warszawa–Berlin oraz bliskość granicy z zaborem rosyjskim został uznany przez rządzących w mieście Prusaków za ważny punkt strategiczny. Bezpośrednio wpłynęło to pomysł opracowania wstępnych planów ufortyfikowania obszaru. Ich autorem był szef sztabu generalnego – generał Karl von Grolman, który konieczność wzniesienia twierdzy argumentował przesłankami wojskowymi, politycznymi i społecznymi. W liście skierowanym do króla Prus Fryderyka Wilhelma III pisał: „Poznań musi być twierdzą. Będzie ona gwarantem, że Prusy za żadną cenę nie odstąpią tak potrzebnych im ziem i jednym ciosem zmiażdżą odwieczne knowania i intrygi Polaków”.
Tak zaczęła się historia powstania pruskiej Twierdzy Poznań, której zwieńczeniem jest okazały pierścień fortów.

ZANIM RUSZYSZ
Naszą przygodę rozpoczynamy w miejscu w którym skończyliśmy trasę naszego przewodnika mobilnego „Śladami fortyfikacji poligonalnych”.

Przed Tobą wyprawa po północno-wschodnich elementach twierdzy fortowej. Zachęcamy do wyprawy rowerowej.

Trasa została tak pomyślana by zminimalizować poruszanie się po ruchliwych ulicach i omijać miejsca potencjalnie niebezpieczne (przewodnik nie prowadzi po wnętrzach obiektów), jednak zawsze należy zachować ostrożność. Szczególnie jeśli ktoś zdecyduje się na penetrację elementów Twierdzy nie włączonych w trasę przewodnika.


[ kliknij by otworzyć grę ]
mecenas gry:

Ostatnio w grę TWIERDZA FORTOWA W POZNANIU zagrali

  • Zbigniew Lewandowski

Jeśli chcesz usunąć swoje dane z serwisu gryturystyczne.pl, wypełnij poniższy formularz.

UWAGA! Usunięte zostaną dane całego zespołu, tego procesu nie można cofnąć!

POLECAMY TAKŻE:


FORT WINIARY


SZLAKIEM BRAM TWIERDZY NAD WARTĄ


ŚLADAMI POZNAŃSKICH FORTYFIKACJI POLIGONALNYCH

INNE GRY TURYSTYCZNE