ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZNEGO ŻNINA

Położony w sercu Pałuk Żnin w średniowieczu był jednym z najważniejszych ośrodków Wielkopolski o znaczeniu strategicznym i handlowym. Do jego rozwoju przyczyniło się korzystne położenie, sprzyjające funkcji obronnej. Na przesmyku między Jeziorami Żnińskim Dużym i Małym kontrolowano przeprawę przez rzekę Gąsawkę, przez którą prowadziła droga w głąb państwa.

Układ przestrzenny Żnina został ukształtowany w początkach XI wieku. Najważniejszą część stanowił gród, siedziba władzy. Podgrodzie zamieszkiwali rzemieślnicy. Osobne miejsce przeznaczono na świątynie i targ. W I połowie XII wieku wzniesiono pierwszy romański kościół, zaś w 1263 roku Żnin otrzymał prawa miejskie, a później również prawo bicia własnej monety.

W XIX wieku miasto uzyskało liczne połączenia kolejowe oraz rozwijało się dzięki działalności większych przedsiębiorstw, m.in. cegielni, mleczarni czy cukrowni.

Twoim zadaniem jest odczytanie ukrytego hasła. Z kartą gry wyrusz na odkrywanie miasta, poszukując liter. Odwiedź miejsca wskazane na planie w dowolnej kolejności, rozwiązując po drodze przygotowane zadania za pomocą wskazówek znajdujących się na odwrocie karty. Gdy zdobędziesz hasło, możesz sprawdzić jego poprawność poniżej i dopisać się do listy zwycięzców.

 


Karta gry powstała w ramach zadania publicznego realizowanego przez SKT VIATOR pn. „Wsparcie rozwoju turystyki aktywnej poprzez modernizację i udostępnienie narzędzi popularyzujących gry terenowe, aplikacji do samodzielnego tworzenia gier terenowych oraz wydanie 10 nowych gier turystycznych w małych i średnich miejscowościach” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0030/2767/UDOT/DT/BP/IS z dnia 14.06.2024 r.


1 2 3 4 5 6




[ open the game ]
Patron of the game:
Żnin

Recently completed the ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZNEGO ŻNINA game

  • Syriusz Furmianek
  • Seweryn Furmanek
  • Bartosz Furmanek